Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

středa 27. srpna 2014

Rozhovor s mistryní republiky v manikúře Veronikou Mořkovskou

   Pro dnešek jsem si pro vás připravila něco netradičního - interview. A ne ledajaké a ne jen tak s někým. Díky spolupráci se SpaRitual jsem se rozhodla vyzpovídat paní Veroniku Mořkovskou, mistryni republiky v manikúře pro rok 2006. 
  Je to můj první rozhovor, ale snažila jsem se pokládat otázky tak, aby vás odpovědi na ně zaujaly a třeba i přiučily a daly pár tipů pro krásnější ruce a nehty :)

Na manikúru k paní Veronice se nebojí zajít ani Braňo Polák ;)
Zdroj


Jste mistryní republiky v manikúře pro rok 2006. Co se na takovém mistrovství hodnotí?

Hodnotil se celý postup manikúry, např: pilování, úprava kutikul a lakování. Aby byly vidět všechny chyby, na jedné ruce se lakovala francouzská manikúra a na druhé červený lak.
Kritéria se dnes trochu změnila, hodnotí se pouze výsledek nikoliv průběh celé manikúry.
Takže ne vždy vyhraje ta, co to opravdu umí. O tom jsem se také přesvědčila, když se mě jedna několikanásobná mistryně ptala, jak nalakovat francouzskou bez šablon a korekcí. V době, kdy jsem byla soutěžit já, to byla samozřejmost.

Co by měla umět správná manikérka a čeho by se naopak měla vyvarovat?

Správná manikérka by se především měla stále vzdělávat! Základní kurz je většinou nedostatečný a v České republice je zaměřen většinově na modelaci nehtů (umělé technologie).
Manikérka by měla umět určit správnou diagnózu nehtu a následně je umět zkultivovat.
Ačkoliv se zdá lakování a pilování jednoduché, správnou technologii a rozvrstvení laku se manikérky učí i několik měsíců.
Vyvarovat by se měly rozhodně kovových pusherů a stříhání kutikul.

Spousta žen a dívek si dělá manikúru doma. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštějí?

Spousta žen používá skleněné pilníky, které jim dlouhodobým pilováním způsobují deformace a třepí jim nehty.
Další ze zásadních věcí je používání tenké nebo žádné vrstvy podkladového laku. Nehty v Evropě jsou především hodně vysušené, tudíž mají velkou nasákavost. Pokud použijí podklad, nehty se přesto zabarvují, protože jedna vrstva je nedostačující. Já doporučuji klientkám vždy dvě vrstvy. U profesionálního lakování by to měla být samozřejmost.
Ženy také málo čtou složení laků a produktů na nehty a často si vybírají velmi nekvalitní produkty, které jim poškozují zdraví a také nehty ještě více vysušují. Základní kvalitní péčí je odlakovač, který nezapáchá a nehty nevysušuje. Bohužel v drogérii takový málokdy koupíte.

Nehty, vlasy a pleť odrážejí i náš zdravotní stav. Osvědčila se vám nějaká speciální strava nebo preparáty z lékáren, aby byly nehty zdravější?

Ano, profesionálové rozeznávají tzv. klinický obraz nehtů. Z nehtů se dá vyčíst spousta věcí. Preparáty bych nijak nehodnotila, na to jsou výzkumy.
Ale jednoduchá rada jak zlepšit kvalitu vašich nehtů: Masírujte pravidelně kořen nehtu, který se tímto lépe prokrví a bude produkovat kvalitnější keratinové buňky a také poroste rychleji. (pozn. autorky – masírujte směrem k srdci, aby se k němu neokysličená krev dostala, tam se okysličila a přitekla čerstvá zpět k nehtu)

Samotnou kapitolou je péče o kůžičku… Co s ní, když přerůstá, je suchá a žena má záděry?

Záděrky se často tvoří, pokud je kůžička vysušená nebo se stříhá (ořezává, kouše atd.)
Pokud je kutikula tvrdá a suchá, je potřeba ji hydratovat za pomoci krému na kutikulu. Častou chybou je aplikace olejů, olej vám potřebnou hydrataci nedodá. Na problémové kutikuly zásadně krém nebo gel, který má lepší vstřebatelnost. Olejíčky můžeme aplikovat až v druhé fázi, aby nám uzamknuly krém v pokožce před umytím.


Někteří mají i větší problém… atopický ekzém na rukou jim deformuje nehty. Dá se něco dělat i s tím?

Bohužel, atopický ekzém na nehtech se dá pouze kamuflovat. Pokud dáte více vrstev laku, deformity nejsou tak vidět. Důležité je neaplikovat gely a umělé technologie na ekzematické ruce. Ty velmi citlivě reagují na prach z broušení a problém se ještě zhoršuje.

Často se stává, že žena má zažloutlé nehty od lakování nebo kouření. Existuje nějaká metoda na vybělení nehtů nebo je lepší používat péče zakrývající zažloutnutí a počkat, až poškozená část nehtu odroste?

Tady se budu opakovat, používejte dvě vrstvy podkladového laku, abyste se tomuto problému vyhnuly.
Existují také samozřejmě tvrdé nehty, které jsou přirozeně zažloutlé. Horní keratinová vrstva nehtu (dorsální) je zvýšená a tím se celý nehet zdá mírně zažloutlý. V takovém případě můžeme horní vrstvu mírně snést velmi jemným leštícím pilníkem, ale neleštíme do vysokého lesku. Nehet je potřeba nechat otevřený pro vstřebávání hydratujících látek.
Snášíme maximálně jednou za měsíc!!


Často jezdíte na různé akce do zahraničí. Jaký je rozdíl mezi tamějšími procedurami v salónech a těmi u nás? Liší se nároky zahraničních klientek od tuzemských?

Jezdím každý rok na Cosmoprof do Bologně, což je největší kosmetický veletrh v Evropě.
Zde vidím velký boom přírodní kosmetiky a péče. U nás ještě stále převládají umělé technologie. Těším se, až se to jako v zahraničí otočí.
Klientky, které cestují, vyžadují kvalitnější a také více pečující manikúru :) U cizinek je to samozřejmost. Nehty si můžou udělat za pár korun všude... Kvalitní manikúru těžko.

Vaše maminka, Marcela Mořkovská, je soudním znalcem v oboru manikúra pedikúra. Její prací je zjišťovat, zda-li došlo k poškození klientek v salónech. Obraci se na ní ženy často nebo si to raději nechají líbit a mávnou nad takovým jednáním rukou?

V Česku je to takový národní rys, málokdo se tu umí bránit. Spousta klientů, kteří se k nám dostanou, si stěžují, ale pustit se do soudního procesu je vzhledem k délce jeho trvání odrazující. Ale samozřejmě, že se najdou i výjimky, které si to nenechají líbit.
V zahraničí si lidé daleko více považují zdraví svých nehtů anebo pokožky, proto se neváhají bránit.

Dochází k nesprávné modeláži nebo manikúře i v klasických, profesionálních salónech, nebo se jedná převážně o zákaznice nechvalně známých vietnamských studií?

Samozřejmě dochází k poškozování nehtů nejen ve vietnamských studiích. Spousta manikérek se za 10 let nebyla nikde vzdělávat. Neznají anatomii nehtu atd. Většinou je zajímá pouze zdobení, zdraví nehtů je pro ně druhořadé. Vše se dá přece zamaskovat gelem nebo akrylem, ne?

Pracujete se značkou SpaRitual, čím vás a vaši maminku oslovila?

SpaRitual je značka unikátní. Je čistá, krásná a ekologická. Esenciální oleje léčí a aromaterapie navozuje příjemnou atmosféru. SpaRitual má navíc celý profesionální sortiment pro manikúru, pedikúru a masáže. Je pravda, že jsme na něco takového dlouho čekali.

Zdroj

Jsou však i ženy, které si nemohou dovolit profesionální výrobky a přitom chtějí používat bezpečné laky. Jsou nějaké takové např. v drogeriích? Jaké jiné značky byste doporučila?

Já si v drogérii nikdy žádný produkt na nehty nekoupila, proto budu těžko doporučovat. Všeobecně si vybírám produkty z malovýroby bez chemie. Třeba Čarovný mlýn, dnes je takových výrobců spoustu.
Je potřeba si hlavně číst složení, potom se dá lépe zorientovat. Problém pečujících laků v drogérii je v tom, že nejsou specifikované, pro jaké nehty jsou a ženy stále nerozlišují, že každá má nehty jiné. Je to, jako byste chtěla po profi kosmetičce, která přesně ví, co která pokožka potřebuje a co její přípravky obsahují, aby doporučila krém z drogérie.
Každá žena by prvně měla u manikérky zjistit jaký typ nehtů má a jak se o ně starat, pak si i lépe vyhodnotí, co si má na nehty podle složení koupit. Jedna manikúra kolem 500 Kč je, myslím, poměrně dostupná.

Jaké trendy panují v manikúře pro letošní prázdninovou sezónu? Ať už z hlediska délky, tvaru nehtů nebo barev laků?

Léto je moře, pastelové barvy - azurová, modrá, písková, zlatá.
Ale hlavně to, v čem se budete dobře cítit, trendy totiž nejsou pro každého :)

A na závěr – máte nějaký trik pro dokonale vypadající pěstěné ruce a nehty?

Míň je vždy více. A mazat, mazat, mazat :D
Vždy mějte nehty zalakované minimálně výživou a nepoužívejte tolik chemie!


Děkuji za rozhovor.


   A kdyby vás zajímalo ještě něco ohledně péče o nehty, přijďte na podzimní veletrh World of Beauty & Spa v Praze, který se koná od 5. 9. do 6. 9. 2014 a kde najdete stánek SpaRitual s profesionálními manikérkami a také sobotní mistrovství Evropy ve SPA manikúře, kde najdete nejen paní Veroniku, ale i její maminku a přijde se mrknout i moje maličkost :) Začíná se v 10 hodin.

Vpředu Marcela Mořkovská s dcerou Veronikou.
Zdroj

17 komentářů:

 1. Děkuju za zajímavý rozhovor plný informací. Zase jsem o něco chytřejší třeba v tom, že moje oblíbené olejíčky na nehty nestačí a je nutný i krém, který téměř nepoužívám. B)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chyba :)) A olejíček vždy na navlhčenou pokožku :)

   Vymazat
 2. Moc hezký rozhovor. K takové odbornici bych šla hned, ale většinou je to o tom lakování a zdobení, jak zmiňuje.

  Asi už máš doprovod, že? Hned bych šla.

  OdpovědětVymazat
 3. Jaký pilní teda používat ? Když jsem si pořizovala ten svůj, tak se říkalo, že hlavně ne kovový, že ideální je skleněný. Teď zase, že je špatný skleněný, takže papírový?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože kovový i skleněný jsou hrozně tvrdé a nepřizpůsobují se pružnému nehtu, proto jsou špatné :) Dobré jsou papírový, ale ne ty obyč. z drogérky - zkus mrknout na profesionální pilníky, buď od SpaRitualu nebo třeba na modeláži nehtů, ty vydržím dlouho a jsou super :)

   Vymazat
 4. No to je paradni clanek! Pani Veronika pusobi velmi profesionalne a jeji tipy pro peci o nehty jsou super , hodne jsem toho nevedela :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme :) Já už několik měsíců nejsem z té masáže nehtového lůžka, je to tak logická a jednoduchý a přece šokující :D

   Vymazat
 5. Tyjo, super článek. Ráda jsem si ho přečetla!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem moc ráda, že se ti líbil, Jani :)

   Vymazat
 6. Taky patřím k těm, které překvapilo, že olejíček na kutikulu ne (a to jsem si myslela, jak hezky pečuji, když jsem začala pravidelně používat olejíček - mám jich několik a takový ten v tužce nosím v kabelce a jsem schopná olejíčkovat třeba při čekání na autobus ... a ono je to špatně :( )

  OdpovědětVymazat
 7. veľmi pekný a inšpiratívny článok ! :)

  OdpovědětVymazat
 8. No já si říkala, že ten olejíček nějak nehydratuje. :D Zajímavý rozhovor a přínosný.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Tak mě tedy překvapilo, že není dobrý pilovat si nehty skleněným pilníčkem, všude jsem četla úplný opak. Tak teď jsem z toho jelen :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za každý komentář :) Mám z nich radost - z chvály i kritiky :)

Mojí reklamou je jen má vlastní práce na blogu, ne vkládání odkazu mého blogu do každého příspěvku na jiném blogu. Neobtěžuji tím jiné. A vy, prosím, tím nebtěžujte mě a mé čtenáře. Odkazy na blogy (giveaway nebo články mimo téma) budou na blogu mazány. Prosím, zaplaťte si inzerát v novinách nebo na Facebooku a komentujte k tématu. Děkuji :)